TEVÉKENYSÉGÜNK
Ezekben az országokban a 4 héten túli keresőképtelenség 33%-át derékfájásban szenvedők teszik ki, összesen 157.000-en, míg a rokkantsági nyugdíjasok 44%-át, összesen 80.000 ember.
A mozgásszervi betegségek az összes betegség 22,6%-át teszik ki, ennek 44%-a tehát az összköltség, mintegy 10%-a esik a derékfájásra.
A népesség 80-90%-ának életében legalább egyszer előfordul a gerincfájdalom, ami spontán, vagy a kezelések hatására elmúlik.
Ennek hátterében legtöbbször a tartáshibák állnak, melyek olyan biomechanikai elváltozásokat okoznak, amik kompressziós, vagyis nyomás okozta tüneteket váltanak ki a gerinc egyes szegmentumaiban.
A megfelelő kezelés, korrekció hiányában a kiújulás lehetősége továbbra is fönnáll. Ezért szükséges az előregondolkodás, még akkor is, amikor a gerinc tünetmentes.
Az ülő munka kapcsán a gerinc fokozott statikus terhelésnek van kitéve. Ez a tartós előre görnyedt tartás, ék alakban megnyitja a gerinc szegmentumait, a csigolyák közti réseket, és túlterhelést ró a porckorongokra, kisizületekre, izmokra.
Ez a kényszertartás, amit órákon, napokon, heteken stb. keresztül végzünk, felgyorsíthatja a porckorong degeneráció folyamatát, mely előidézheti a már említett biomechanikai alapokon fellépő akut (gyulladásos), majd krónikussá váló tüneteket (fájdalom, zsibbadás, érzészavar).
A bennünk lévő védekező mechanizmus kapcsán kialakul az izomdiszbalansz, mely fokozza a szűkületet, fájdalmat. Ennek az ördögi körnek a megelőzése, megbontása érdekében szükséges közbelépni.
DIAGNÓZIS
Miután a tünetek kialakulásának hátterében legtöbbször funkcionális elváltozások állnak, ezért a hagyományos képalkotók mellett (Pl.: RTG, MRI, CT, mely vizsgálatok tehermentesített, mozdulatlan, fekvő helyzetben készülnek) az ortopéd szakorvosi, és fizioterápiás diagnózis felállításához elengedhetetlenek a funkcionális vizsgálatok.
Rendelkezésünkre áll egy olyan mérőeszköz, mely alkalmas különböző terhelési viszonyok mellett kimutatni a gerinc elváltozásait, a funkcionális kapacitását. Ezen eredmények ismeretében alkalmunk nyílik célzott, egyénre szabott terápiát végezni, mely növeli a kezelés hatékonyságát.
SPINAL MOUSE KÉSZÜLÉK
A készülék görgőkből álló elektro-mechanikus készülék
ALKALMAS
- Különböző terhelési viszonyok (statikus, dinamikus) mellett a gerinc szegmentális, és globális (tartáshibák) eltéréseinek vizsgálatára
- A gerinc alakjának, deformitásának kimutatására
- Hipo-hipermobilitás (szegmentális túlterhelés) meghatározása
- A tartó izmok állóképességének tesztjére, mely szimulálja a
gerinc egész napos függőleges testhelyzetben (ülés, állás, járás) történő terhelését, és kimutatja az izomkontroll hiányában létrejövő elváltozásokat.
EREDMÉNY
A rövid (15perc) mérés során fájdalommentesen numerikusan és grafikusan eredményt kapunk a kliens gerincének funkcionális kapacitásáról. (mozgásterjedelem, állóképesség)
ELőNYE
- Nem kell RTG sugarat alkalmazni a képalkotáshoz
- A számokban is kimutatható eredmény biztosítja a mérés objektivitását
- A grafikus megjelenítés szemléletesen demonstrálja a kliens aktuális állapotát, ez kellő motiváció lehet a terápia elkezdéséhez, következetes, végzéséhez.
- Miután a mérőeszköz használata nem jár káros mellékhatásokkal az után követés lehetősége bármikor lehetőségünkre áll, így ellenőrizni tudjuk a kezelés eredményességét.
KEZELÉS
Legfontosabb célunk a megelőzés, és a már kialakult tünetek csökkentése, szüntetése.
Lényeges eleme a kezelésnek, hogy mentálisan is ráhangoljuk a klienst egyfajta mozgásszervi életmódváltásra. Ezért egy gerinciskola keretében olyan anatómiai, biomechanikai, ergonómiai információkat adunk át mellyel megkönnyíthetjük a napi aktivitást a tehermentesítés szemléletének elsajátításával, és ösztönözzük a rendszeres, mozgásra. A tornatermi foglalkozások kapcsán megtanítjuk a stabilizációs tréningre. Ez aktív izomfűző kialakítását jelenti, melynek során korrigált helyzetben stabilizáljuk a gerincet, ezzel megszüntetjük az izomdiszbalansz okozta statikus túlterhelést.
A gerinc célzott kezelése mellett hozzájárulhatunk más mozgásszervi és egyéb betegségek primer megelőzéséhez pl.: csípő, térd problémák. Valamint a terápia az ideális testsúly megőrzése kapcsán. nemcsak a derékfájás, porckopás, csontritkulás, de a szív-, és érrendszeri, a daganatos, a krónikus légzőszervi betegségek és a depresszió elkerülésében is hatékony prevenció.
Ezáltal is hozzájárulunk a napi munka közbeni koncentráció növeléséhez.